موم یا وکس برای شمع

لوازم شمع سازی

دسته بندی شمع از نظر موم

انواع موم شمع را با هم بررسی میکنیم. اول موم را تعریف کنیم که موم چیست .

موم همان ماده ای است که فتیله داخل آن قرار میگیرد.

 

موم ها از نظر منبع تولید آنها به چند دسته تقسیم می شوند:

منبع حیوانی : مانند موم زنبور عسل ، پیه گوسفند و گاو

حشرات : حشره کوکوس پلا

گیاهان : مانند درخت نخل موم ، گل محمدی و پنبه دانه ، دارچین ، آجیل ، سویا ، خرما

موم صنعتی و مصنوعی و ترکیبی

موم پارافین (مشتقات نفت)

 

مشخصات یک موم چیست؟

موم از نظر دانشمندان اصطلاحی عمومی است و به موادی اطلاق میشود که دارای ویژگیهای زیر باشند :

 

در دمای اتاق جامد باشد اما در دمای بالاتر به مایع تبدیل گردد.

هیدروکربن در ساختار آن وجود داشته باشد.

در آب نامحلول باشد

بافتی صاف داشته باشد

واکنش پذیری کم و سمیت آن پایین باشد

بوی کمی داشته باشد

از موم یا واکس بطور وسیع در صنایع استفاده می شود از جمله در بسته بندی ، تولید چسب و جوهر ها ، ریخته گری ، مداد شمعی ، لوازم آرایشی ، مواد غذایی مثل شکلات ها ، جلا دهنده ها و شمع سازی .

 

توسعه موم های شمع

تمدن های اولیه برای ایجاد موم شمع تا حد زیادی به مواد خام در دسترس وابسته بودند. مصریان باستان و رومیان اولیه عمدتاً به پیه تولید شده از حیوانات متکی بودند.

 

بهتر است برای تهیه یک شمع پیه خوب ، ۵۰ درصد پیه گوسفند و ۵۰ درصد پیه گاو باشد.

 

در چین، از موم زنبور عسل در اوایل سلسله تانگ (۹۰۷-۶۱۸ پس از میلاد) برای شمع استفاده می شد و موم شمع که از حشره کوکوس پلا به دست می آمد تا قرن دوازدهم ساخته شد. در اوایل ژاپن از عصاره آجیل برای ساخت موم شمع استفاده می شد، در حالی که در هند میوه درخت دارچین را برای موم شمع می جوشاندند. موم زنبور عسل در قرون وسطی به اروپا معرفی شد، اما به دلیل هزینه زیاد آن به ندرت در خانه ها استفاده می شد.

در طول قرن ها، توسعه واکس های جدید برای شمع به در دسترس بودن مواد خام، سهولت آماده سازی مواد خام و تبذیل آن به موم مناسب برای استفاده در شمع، و مطلوبیت موم در مقایسه با سایر شمع های موجود بستگی دارد.

 

شمع معمولی که از پیه ساخته میشد تا قرن هجدهم در اروپا و آمریکا استفاده می شد، زمانی که صنعت صید نهنگ توسعه موم اسپرماستی را به وجود آورد، مومی تمیز و کم بو که از روغن سر نهنگ اسپرم به دست می آمد.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ با هیدروژنه کردن روغن های سویا و نخل موم جدیدی بدست آمد.

 

حقایق موم شمع

قبل از قرن نوزدهم، شمع “مومی” معمولاً به شمع موم زنبور عسل اطلاق می شد.

همه موم ها عمدتاً هیدروکربن هستند، چه موم با منشا حیوانی، گیاهی یا نفتی باشد. ترکیب شیمیایی تمام موم های مورد استفاده برای شمع سازی مشابه است و تمام موم های شمع به یک شکل می سوزند.

موم ها به دلیل وجود کربن با شعله زرد می سوزند.

اگر به دقت نگاه کنید، متوجه خواهید شد که همه شمع ها از یک نوع موم ساخته نشده اند – حتی اگر تقریباً یکسان به نظر برسند. مانند رایحه‌ها، انواع مختلفی از مواد مومی وجود دارد که شمع‌ها را می‌توان از آن‌ها تهیه کرد. هیچ نوع خاصی از موم یا ترکیب موم “بهترین” برای شمع سازی در نظر گرفته نمی شود. نشان داده شده است که تمام واکس های شمع – زمانی که در قالب با کیفیت بالا ارائه می شوند – تمیز، ایمن و به همان شیوه می سوزند.

هیچ موم شمعی تا به حال سمی یا مضر برای سلامت انسان ثابت نشده است. چیزی به نام موم بدون دوده وجود ندارد. تمام ترکیبات آلی در هنگام سوزاندن مقداری کربن (دوده) به دلیل احتراق ناقص منتشر می کنند. دوده شدن در درجه اول عاملی برای طول فتیله و اختلال شعله است. سازندگان معتبر شمع فقط از واکس های باکیفیت در فرمول خود استفاده می کنند.

 

موم پارافین – یک موم بسیار ارزان – بیشترین استفاده را در برندهای شمع دارد، زیرا می‌تواند مقدار زیادی عطر و رنگ را در خود نگه دارد. همچنین در نقاط ذوب مختلفی وجود دارد که آن را برای ساخت انواع مختلف شمع، از ظروف گرفته تا ستون، مناسب می کند. او توضیح می دهد که گفته می شود، دوستدار محیط زیست ترین نوع موم شمع در نظر گرفته نمی شود، زیرا از یک محصول جانبی صنعت نفت ساخته شده است. نکته منفی دیگر: اگر به درستی از آن مراقبت نشود، شمع موم پارافین دوده ایجاد می کند.

 

موم سویا یک موم میان رده با سوختن آهسته است که آن را ارزشمند کرده است . مومی که از دانه های سویا ساخته شده است ، نسبت به موم پارافین سازگارتر با محیط زیست است.

نکات دیگری در مورد موم سویا وجود دارد . این موم عطر چندانی در خود نگاه نمیدارد و همچنین پس از سفت شدن کوچک می شود . ضمنا دچار یخ زدگی یا لکه های سفید در سطح می شود.

 

موم زنبور عسل

از انواع موم شمع میتوان به موم زنبور عسل که یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های موم شمع است اشاره کرد و یکی دیگر از گزینه‌های سازگار با محیط زیست است، زیرا از زنبور عسل در طول فرآیند تولید عسل گرفته می‌شود. به همین دلیل، موم زنبور عسل دارای رایحه بسیار ملایم و طبیعی شیرین است که به تصفیه هوا کمک می کند. موم زنبور عسل یک موم سخت تر و جامدتر است که اغلب در ترکیبات شمع های ظرف یا برای ساختن ستون های بدون عطر استفاده می شود.

 

موم نارگیل

این نوع جدیدتر موم از نارگیل – محصولی با عملکرد بالا و پایدار – برداشت می شود. موم نارگیل به همین دلیل محبوب است، اما همچنین به این دلیل که عطر و رنگ را به خوبی حفظ می کند، به علاوه خیلی تمیز میسوزد و دوده بسیار کمی تولید می کند. متأسفانه، گران‌ترین واکس شمع این دسته است..

در برندهای امروزی اغلب چند موم را با هم ترکیب میکنند تا گزینه ای سازگار با محیط زیست را تولید کنند ..

 

از چه نوع موم برای ساخت یک  شمع باید استفاده کرد؟

نوع مومی که انتخاب می‌کنید در نهایت به ترجیحات شخصی بستگی دارد، بسته به نوع شمعی که می‌سازید، چقدر می‌خواهید خرج کنید، چه قدرت عطری را ترجیح می‌دهید و چقدر از محیط زیست آگاه هستید. در پایان، این انواع محبوب موم شمع همگی مزایا و معایب خاص خود را هستند .

 

و به یاد داشته باشید: مهم نیست که چه چیزی را انتخاب می کنید، اما بدانید که ترکیب موم، درجه عطر، فتیله و ظرف برای نشانگر کلی کیفیت و تجربه حاصل از آن بسیار مهم هستند.

موم

امروزه پارافین پرکاربردترین واکس شمع در سطح جهان است. موم زنبور عسل نیز در سرتاسر جهان استفاده می شود، اگرچه در مقادیر بسیار کمتر. موم شمع Stearin تا حد زیادی به استفاده اروپایی محدود می شود. موم سویا، نخل، ژل، موم های مصنوعی، نیز در حال حاضر در شمع ها استفاده می شود،

 

بخوانید :  تاریخچه شمع   –  تاریخچه شمع تولد  –  نکات ایمنی در مورد شمع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *