شمع در کنار آینه

حس خوب

شمع در گذر زمان


شمع در گذر زمان و از گذشته های دور تا به حال به منظور تولید نور در منازل استفاده میشده است . اما از شمع به عنوان گرم نگه داشتن غذا بر روی میز غذا ، در مراسم جشن و شادی جهت تزئینات جشن نیز استفاده میشود .

شمعدانها نیز در مراسم عروسی از اجزای جدا نشدنی از سفره عقد محسوب میشوند.

تولید نور با کمک شمع در گذشته جهت مطالعه در شب ، ما را به یاد دانشمندانی می اندازد که به اصطلاح دود چراغ (شمع) می خوردند. از شمع برای روشن نگهداشتن مسیرهای رفت و آمد در منازل و قصرهای مجلل نیز استفاده میشده است .

امروزه نور شمع به عنوان تزئین میز شام ، روی کیک تولد و رمانتیک کردن اتاق خواب و منزل استفاده میشود .

نشستن در کنار آتش و نگاه کردن به رقص شعله های آتش در تمام دوران های تاریخ رایج بوده است .

در زندگی شهر نشینی ، شمع میتواند همان نقش را بازی کند و با نگاه کردن به آن به خاطرات شیرین گذشته و یا یافتن حسی لطیف در لحظه دست یافت.

گاه میتوانیم برای دقایقی به شعله های شمع بنگریم تا آرامشی وصف نشدنی را در ذهن خود ایجاد کنیم . نگاه به شعله های شمع ما را به گاه به اعماق خاطراتمان و گاه به افکاری ناب فرو میبرد. چنین لحظاتی را صرفا با نگاه به شمع میتوان تجربه نمود . در یوگا نیز از شمع به عنوان وسیله تمرین مراقبه استفاده میکنند تا به مدیتشین خود عمق بیشتری ببخشند.

شمع و کاربرد آن در گذشته انسان

گفتن از شمع به بلندای تاریخ به زمان نیاز دارد . چه قصرها که تا صبح دم با نور زیبا و متحرک شمع ها روشن مانده اند و چه شمع های متعددی در مسیرهای تردد، زیبایی وصف ناپذیری در ذهن ایجاد میکرده اند.

یک لحظه تصور کنیم شمع در قصرها و منازل نبود آن گاه تقریبا تمامی شهرها در تاریکی شب فرو میرفتند و از زیبایی شب های انسانها چیز کمی باقی میماند .

آری شمع و نور آن ، گاه به یافتن راه ، گاه به یافتن فکری نو منجر میشود و گاهی نیز به لطافت لحظات با هم بودن ، کیفیتی رویایی داده است .

شمع و زندگی امروزی

در گیر و دار زندگی ماشینی شمع همچنان کارکردهای خود را حفظ کرده است ولی انسانهای عصر تکنولوژی ، کمتر به آن بها میدهند و نور گوشی موبایل را گاهی جانشین اش میکنند .

البته گاهی بسیار کارگشاست اما لطافت و درخشش موزون شمع هیچگاه قابل جایگزینی نیست و نخواهد بود در واقع در این عالم ، هر چیزی جایگاه خود را دارد ، جایگاهی تسخیر ناپذیر .
زندگی شهرنشینی بر انسانها مستولی شده و آسایش ذهنی را کاهش داده است اما همیشه راههایی برای کسب انرژی از دست رفته وجود دارد.

چه کار کنیم تا همیشه پر انرژی بمانیم

پیشنهاد ما این است ، که یک شمع تهیه کنید و در مکانی که نور کمی دارد ، آنرا روشن کرده و در رقص واره های شعله آن غرق نگاه شوید.
پس از لحظاتی گیرایی این نور جادویی ، شما را از همه استرسها و احساسات بد دور کرده به آسایشی وصف ناپذیر دعوت می نماید.

باشد به ذهن خود فرصت آرامش و به روح خود زمانی برای آسایش دهیم .
شاید این تاثیر شعله های شمع ، تاثیر خاطرات ماست در گذشته های دور ، که ما را تصلی میدهد .

این همان حس خوب است که گاه به دنبال آن میگردیم و شاید رسیدن به حسی خوب بسیار به ما نزدیک باشد . فقط باید شمعی روشن کنیم .

با یاد داشته باشیم ، مشکلات همیشه بوده اند و همیشه خواهند بود .
استفاده از لحظه حال برای زندگی ، یک اصل مهم و کاربردی یست.

مشکلات را برای مدتی به کناری بگذارید و زمانی از حال را به خودتان اختصاص بدهید .
اینگونه زندگی روی خوب اش را به ما نشان خواهد داد.

شمع در کنار گلها
شمع در گذر زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *