شمع در کنار آینه

حس خوب

شمع در گذر زمان


شمع در گذر زمان و از گذشته های دور تا به حال به منظور تولید نور در منازل استفاده میشده است . اما از شمع به عنوان گرم نگه داشتن غذا بر روی میز غذا ، در مراسم جشن و شادی جهت تزئینات جشن نیز استفاده میشود .

شمعدانها نیز در مراسم عروسی از اجزای جدا نشدنی از سفره عقد محسوب میشوند.

تولید نور با کمک شمع در گذشته جهت مطالعه در شب ، ما را به یاد دانشمندانی می اندازد که به اصطلاح دود چراغ (شمع) می خوردند. از شمع برای روشن نگهداشتن مسیرهای رفت و آمد در منازل و قصرهای مجلل نیز استفاده میشده است .

امروزه نور شمع به عنوان تزئین میز شام ، روی کیک تولد و رمانتیک کردن اتاق خواب و منزل استفاده میشود .

نشستن در کنار آتش و نگاه کردن به رقص شعله های آتش در تمام دوران های تاریخ رایج بوده است .

در زندگی شهر نشینی ، شمع میتواند همان نقش را بازی کند و با نگاه کردن به آن به خاطرات شیرین گذشته و یا یافتن حسی لطیف در لحظه دست یافت.

گاه میتوانیم برای دقایقی به شعله های شمع بنگریم تا آرامشی وصف نشدنی را در ذهن خود ایجاد کنیم . نگاه به شعله های شمع ما را به گاه به اعماق خاطراتمان و گاه به افکاری ناب فرو میبرد. چنین لحظاتی را صرفا با نگاه به شمع میتوان تجربه نمود . در یوگا نیز از شمع به عنوان وسیله تمرین مراقبه استفاده میکنند تا به مدیتشین خود عمق بیشتری ببخشند.

شمع و کاربرد آن در گذشته انسان

گفتن از شمع به بلندای تاریخ به زمان نیاز دارد . چه قصرها که تا صبح دم با نور زیبا و متحرک شمع ها روشن مانده اند و چه شمع های متعددی در مسیرهای تردد، زیبایی وصف ناپذیری در ذهن ایجاد میکرده اند.

یک لحظه تصور کنیم شمع در قصرها و منازل نبود آن گاه تقریبا تمامی شهرها در تاریکی شب فرو میرفتند و از زیبایی شب های انسانها چیز کمی باقی میماند .

آری شمع و نور آن ، گاه به یافتن راه ، گاه به یافتن فکری نو منجر میشود و گاهی نیز به لطافت لحظات با هم بودن ، کیفیتی رویایی داده است .

شمع و زندگی امروزی

در گیر و دار زندگی ماشینی شمع همچنان کارکردهای خود را حفظ کرده است ولی انسانهای عصر تکنولوژی ، کمتر به آن بها میدهند و نور گوشی موبایل را گاهی جانشین اش میکنند .

البته گاهی بسیار کارگشاست اما لطافت و درخشش موزون شمع هیچگاه قابل جایگزینی نیست و نخواهد بود در واقع در این عالم ، هر چیزی جایگاه خود را دارد ، جایگاهی تسخیر ناپذیر .
زندگی شهرنشینی بر انسانها مستولی شده و آسایش ذهنی را کاهش داده است اما همیشه راههایی برای کسب انرژی از دست رفته وجود دارد.

چه کار کنیم تا همیشه پر انرژی بمانیم

پیشنهاد ما این است ، که یک شمع تهیه کنید و در مکانی که نور کمی دارد ، آنرا روشن کرده و در رقص واره های شعله آن غرق نگاه شوید.
پس از لحظاتی گیرایی این نور جادویی ، شما را از همه استرسها و احساسات بد دور کرده به آسایشی وصف ناپذیر دعوت می نماید.

باشد به ذهن خود فرصت آرامش و به روح خود زمانی برای آسایش دهیم .
شاید این تاثیر شعله های شمع ، تاثیر خاطرات ماست در گذشته های دور ، که ما را تصلی میدهد .

این همان حس خوب است که گاه به دنبال آن میگردیم و شاید رسیدن به حسی خوب بسیار به ما نزدیک باشد . فقط باید شمعی روشن کنیم .

با یاد داشته باشیم ، مشکلات همیشه بوده اند و همیشه خواهند بود .
استفاده از لحظه حال برای زندگی ، یک اصل مهم و کاربردی یست.

مشکلات را برای مدتی به کناری بگذارید و زمانی از حال را به خودتان اختصاص بدهید .
اینگونه زندگی روی خوب اش را به ما نشان خواهد داد.

شمع در کنار گلها
شمع در گذر زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.