تاریخچه شمع
اولین شمع کی و کجا ساخته شد ؟

در این مقاله تاریخچه شمع را با هم بررسی میکنیم. به سختی میتوان تصور کرد که زندگی قبل از نور لامپ های برقی چگونه بوده است. در قرون متمادی فعالیت انسانها ، به نور خورشید وابسته بود. اما در زمان غروب خورشید و نبودن نور آن همواره به دنبال منبع نوری دیگری بودند .

اولین نوری که بشر بدان دست یافت ، نور ناشی از سوختن چوب بود و بعدها سوزاندن روغن نیز در گذر زمان کشف گردید . محققان در زمانی که ۵۰۰۰ سال قبل تخمین زده شده است اولین شمع ها در زمان باستان توسط مصریان ساخته شد. مصریان باستان نی هایی را داخل چربی حیوانات که قبلا ذوب کرده بودند ، می غلتاندند تا کاملا به نی نفوذ کند و سپس آنرا روشن میکردند تا به عنوان اولین شمع توسط بشر تاریکی شب ها را کنار بزنند.

این نوع از شمع ها اغلب به صورت فوری و در زمان نیاز ساخته میشده است . همان طور که می بینید برای ساخت شمع هنوز از هیچ فتیله ای استفاده نمیشد . انسانها همان چوب که اولین منبع نوری بود را با منبع دوم که روغن حیوانات بود را تواما استفاده کردند.

مزیت ها نی به عنوان منبع نوری

مزایا :

 • به تعداد زیاد در دسترس بود
 • ارزان قیمت
 • سبک و قابل حمل

معایب:

 • زود می سوخت و تمام میشد
 • در حرکت خاموش میشد
 • نور با دود بسیار همراه بود

مزیت های روغن حیوانات به عنوان منبع نوری

مزایا:

 • مدت زمان زیادی روشن می ماند
 • ارزان قیمت
 • نوری با دود کم

معایب:

 • در زمان حمل روغن از ظرف می ریخت و باعث سوختگی و خاموش شدن نور میشد
 • ظرف داغ میشد و حمل آن غیر ممکن میشد

انسان هوشمند بعد از مدتی این دو منبع را با هم همراه کرد و مزایای زیر را بدست اورد .

مزایای نی به روغن آغشته شده به عنوان منبع نوری

 • ارزان قیمت
 • کاملا سبک و قابل حمل بودن بدون خطر ریختن روغن
 • بدون داغ شدن
 • در زمان حرکت ، خاموش نشدن
 • مواد اولیه به تعداد زیاد در دسترس بودن
 • نوری بدون دود زیاد

بدین ترتیب معایب کاهش یافتند و مزیتهای بسیار بدست آمد تا آدمی شبهای خود را از تاریکی شب برهاند و زندگی خود را در زیر نوری که خود آن را طراحی کرده بود ، شیرین تر کند.

شمع در قرون وسطی

نور شمع های اولیه از مصر باستان ، به تمامی مناطقی که انسانها می زیستند منتقل گردید . بدین ترتیب دیگران نیز شروع کردند به اینکه با این دستاورد مصریان زندگی متفاوتی را برای خود رقم بزنند . این شرایط پایدار بود تا اینکه در قرون وسطی تغییری در نی های چربی اندود شده اتفاق افتاد.

پیشرفت عمده ای که در اروپا بوجود آمد این بود که بوی پیه حیوانات و دودی که شعله برمیخواست انگیزه شد تا افرادی به دنبال راه حل آن بگردند. بعد از مدتی تلاش توانستند با خالص سازی پیه حیوانات یک موم بسازند که هم بوی خوشایند و مطبوعی داشت و هم دود تولید نمیکرد.

شمع های جدید به طور گسترده در مراسم کلیسا مورد استفاده قرار میگرفت . اما به دلیل گران بودن آن مردم عادی از این دستاورد جدید بی بهره بودن و در بین مردم فقط ثروتمندان قادر به تهیه آن بودند.

در قرن سیزدهم ساخت شمع و هنر مربوط به آن در انگلستان و فرانسه تبدیل به صنعت شد. به افرادی که در این صنعت فعالیت میکردند شمعسازان یا چندلرها می گفتند. شمعسازان شمع های ساخت خود را به درب منازل میبردند و خانه به خانه و نیز در مغازه های کوچک خود به فروش می رساندند.

شمع در دوران استعمار در امریکا

زنان برده که در امریکا به کار گرفته میشدند به کشفی جالب دست یافتند . آنها متوجه شدند که از میوه های ذغال اخته که توت هایی سبز مایل به طوسی بودند در زمان جوشاندن موم و چربی تولید میشود که بویی شیرین دارد و به خوبی میسوزد. اما این کار بسیار خسته کننده بود و خیلی زود محبوبیت شمع های فوق کاهش یافت.

تاریخچه شمع و صنعت شکار نهنگ

با رشد شکار نهنگ ها و رشد این صنعت در اواخر قرن ۱۸ میلادی اولین تغییر عمده در شمع سازی بوجود آمد . با در دسترس قرار گرفتن میزان زیادی از چربی نهنگ تغییرات در صنعت شمع سازی شروع شد. چربی نهنگ یک تفاوت عمده با چربی حیوانات دیگر داشت . این نوع از چربی در زمان سوختن بوی بد در فضا پخش نمیشد. از طرفی دیگر نور روشن تری تولید میکرد اما از همه مهمتر این نکته بود که این چربی بافت جامدتری داشت و از چربی نهنگ ، مومی بدست می آمد که ایستایی و استحکام لازم را داشت . این نکته برای شمع سازان یک فرصت طلایی بود تا ساخت موم جامدی (spermaceti wax ) را که در تابستان و گرما نرم و یا خم نشوند را آغاز کنند.

به گفته تاریخ نویسان ، اولین شمع های استاندارد از موم اسپرماکت نهنگ شاخته شدند.

تغییرات شمع در قرن نوزدهم

با شروع قرن نوزدهم روند پیشرفت در این صنعت ،

تاریخچه شمع را دگرگون کرد. در سال ۱۸۲۰ میشل یوجین شورول (شیمی دان فرانسوی) روش خارج کردن اسید استریک از اسیدهای چرب حیوانات را کشف کرد. با این کشف یک گام به تولید موم استارین که مومی بود محکم و با داوم که تمیز هم میسوخت نزدیکتر شدند. در حال حاضر شمع های استارین در اروپا شمع محبوبی میباشد.

چهارده سال بعد از کشف میشل یوجین شورول ، در سال ۱۸۳۴ مخترعی به نام جوزف مورگان با ساخت و طراحی یک ماشین امکان تولید مداوم شمع را با استفاده از قالب شروع کرد .دستگاه شمع سازی

این ماشین یک سیلندر با یک  پیستون متحرک داشت تا با حرکت پیستون شمع جامد شده را از سیلندر خارج نماید.

( ماشینهایی که امروزه شمع در تعداد زیاد تولید میکنند از همین تکنیک استفاده میکنند ) با ساخت این دستگاه صنعت شمع وارد دوران مدرن خود گردید. با این تغییر ، دیگر شمع یک کالای گران قیمت نبود و با تولید مکانیزه جوزف مورگان به کالایی مقرون به صرفه برای همه مردم تبدیل گردید.

پیشرفت شمع در دهه ۱۸۵۰ میلادی

پیشرفت شگرفی در این دهه اتفاق افتاد . شیمیدانها روش تفکیک موم را از نفت خام و تصفیه آن را کشف کردند. بدین ترتیب اولین پارافین بدون بو و سفید رنگ تولید گردید . از مزیت های مهم این موم ، قیمت مناسب و امکان تولید صنعتی آن بود.

این موم یک نقطه صعف داشت و آن نقطه ذوب کم آن بود. دانشمندان با افزودن اسید اسیتریک نوع سخت تر موم را ساختند . بدین ترتیب همه چیز برای گسترش تولید شمع فراهم گردید.

علت کاهش مصرف شمع از سال ۱۸۷۹ به بعد

با کشف برق و تولید لامپ ، رقیبی پرقدرت برای شمع بوجود آمد. روند تولید برق و نسل های جدیدتر لامپ های برقی شتاب گرفت و به همان اندازه از مصرف شمع ها به عنوان منبع تولید نور کاسته شد.

سرنوشت شمع در قرن بیستم

در اوایل قرن بیستم شمع ها از محبوبیت تازه ای برخوردار شدند . با رشد صنایع نفتی و تولید مواد اولیه مختلف از نفت ، محصولات جانبی تولید شدند که در صنعت شمع کاربرد فراوانی یافتند. محبوبیت شمع این بار به دلیل در دسترس بودن طیف عظیمی از نادازه ها ، رنگها ، اشکال ، عطرها و  کاربردهای جدید آن بود. شمع رفت تا بار دیگر برای خود جایگاهی مهم در بین مردم کشورها پیدا کند.

در دهه ۱۹۹۰ محبوبیت شمع به شدت افزایش یافت . از طرفی دیگر در ایالات متحده کشاورزان و شیمی دانها روند جدیدی را برای یافتن موم های جدید از سویا و درخت موم نخل آغاز کردند. این موم ها کندتر و نرم تر از پارافین نفتی می سوختند.

شمع در زندگی امروزی ما

دیدیم که شمع ها مسیری بس طولانی را طی کرده اند با به امروز رسیده اند. اگر چه شمع دیگر به عنوان منبعی برای نور مورد استفاده قرار نمیگیرد ، اما همچنان محبوبیت خود را در بین مردم حفظ کرده است.

شمع ها با تنوع خود توانسته اند به نماد تبدیل شوند. در مراسمات رسمی و جشن ها شمع ها حضور خود را تثبیت کرده اند. شمع ها به نماد از عشق و گرمی بخش محافل ما گردیده اند . از سویی دیگر جزئی از اجزای دکوراتیو منازل شده اند تا زینت بخش دکوراسیون داخلی ما باشند.

پیشنهاد مطالعه و بررسی : مقاله شمع در گذر زمان

منبع :
https://candles.org/history

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *