شمع به شکل گل رز

حس خوب

شمع در گذر زمان

چند کاربرد شمع در زندگی انسان را در ذهن دارید؟

شمع در گذر زمان ، از گذشته های دور تا به حال شمع ها به منظور تولید گرما و یا گرم نگه داشتن غذا بر روی میز غذا ، در مراسم جشن و شادی جهت تزئینات جشن استفاده میشده است .

قصه شمع به بلندای تاریخ است و هیچ تاریخ مدونی برای آن وجود ندارد. گویا از زمانی که آدمی شروع به تفکر کرده است ، ساخت شمع و شمعدان جزو اولویتهای او بوده است. بدون نور شمع شبها تاریک و وهم گونه میگذشته است. جمع شدن خانواده در زیر نور شمع ، کیفیت زندگی و ارتباطات آدمی را در اعصار گذشته دگرگون نموده است .

در نبرد و جنگ های هم از قدرت آتش استفاده میکرده اند . با علفهای خشک گلوله های بزرگی می ساختند و آنرا آتش میزدند زمانی که کاملا شعله ور میشد به سمت دشمن پرتاب میکردند به بدین شکل قدرت آتش را در اختیار میگرفتند . انسانها همین آتش را برای شادی کردن  هم استفاده می نمودند . آتشی بر پا میکردند و در کنار آن به جشن و پایکوبی میپرداختند. در مراسمات تشکیل خانواده و یا جشن های قبیله ای و ملی نیز وجود آتش در مراسم جزو الزامات بوده است . هیچ جشنی بدون آتش اجرا نمی شد .

برخی آنرا نماد پاکی می دانستند از این رو افراد گناهکار را داخل آتش می انداختند و اگر فرد زنده می ماند او را تبرئه می کردند و از گناهش میگذشتند. آری نور و آتش و شمع از اجزای جدا نشدنی زندگی آدمی بوده و هستند.

به راستی که چه احساسی دارید زمانی که به شعله یک شمع خیره میشوید . چطور غرق در حرکات رقص گونه شعله ای کوچک میشوید. به واقع که در نور شمع و رقص آتش ، افسونی شگرف وجود دارد که رهایی از آن دشوار می نماید.

و اما امروزه در قرن بیست و یکم نیز ما همچنان با همه مشغله زندگی شهری ، باز هم با دیدن نور شمع حسی لطیف را تجربه میکنیم و لبخندی از سر رضایت بر گوشه لبان مان نقش می بندد.

امروزه نور شمع به عنوان تزئین میز شام ، رمانتیک کردن اتاق خواب و منزل نیز استفاده میشود . شمع حتی در زندگی شهر نشینی میتواند همان نقش را بازی کند. با نگاه کردن به شمع ، به خاطرات شیرین گذشته و یا یافتن حسی لطیف در لحظه دست می یابید.

گاه میتوانیم برای دقایقی به شعله های شمع بنگریم تا آرامشی وصف نشدنی را در ذهن خود ایجاد کنیم .

برخی نیز با نور شمع به مراقبه یا مدیتیشن میپردازند و از قدرت نور شمع برای آرام کردن ذهن آشفته و متلاطم خود بهره می برند. برخی زمانی برای دقایقی از دنیای فعلی دل کنده و غرق در عوالم درونی میگردند . نکته مهم این است که همواره به حس خود اهمیت بدهید. چرا که بدون احساس ، زندگی چون تخته سنگی بی جان به نظر میرسد.

شما آخرین باری که به نور شمع نگاه کردید چه زمانی بوده و چه احساسی داشته اید؟

شمع و کاربرد آن در قصرها

گفتن از شمع به بلندای تاریخ به زمان نیاز دارد . چه قصرها که تا صبح دم با نور زیبا و متحرک شمع ها روشن مانده اند و چه شمع های متعددی در مسیرهای تردد، زیبایی وصف ناپذیری در ذهن ایجاد میکرده اند.

یک لحظه تصور کنیم شمع در قصرها و منازل نبود آن گاه تقریبا تمامی شهرها در تاریکی شب فرو میرفتند و از زیبایی شب های انسانها چیز کمی باقی میماند . آری شمع و نور آن ، گاه به یافتن راه ، گاه به یافتن فکری نو منجر شده و گاهی نیز به لطافت لحظات با هم بودن ، کیفیتی رویایی داده است .

شمع و زندگی امروزی

در گیر ودار زندگی ماشینی شمع همچنان کارکردهای خود را حفظ کرده است ولی انسانهای عصر تکنولوژی ، کمتر به آن بها میدهند و نور گوشی موبایل را گاهی جانشین اش میکنند .

البته گاهی بسیار کارگشاست اما لطافت و درخشش موزون شمع هیچگاه قابل جایگزینی نیست و نخواهد بود در واقع در این عالم ، هر چیزی جایگاه خود را دارد ، جایگاهی تسخیر ناپذیر .
زندگی شهرنشینی بر انسانها مستولی شده و آسایش ذهنی را کاهش داده است اما همیشه راههایی برای کسب انرژی از دست رفته وجود دارد.

یک تکنیک قدرتمند برای جذب آرامش با کمک شمع

پیشنهاد ما این است ، که یک شمع تهیه کنید و در مکانی که نور کمی دارد ، آنرا روشن کرده و در رقص واره های شعله آن غرق نگاه شوید. پس از لحظاتی گیرایی این نور جادویی ، شما را از همه استرسها و احساسات بد دور کرده به آسایشی وصف ناپذیر دعوت می نماید.

نور شمع دارای قدرت زیادی میباشد بعد چند دقیقه نگاه به آن کم کم افکار پریشان دور می شوند و آرامشی وصف ناشدنی را احساس خواهید کرد .

فرصت برای فکر کردن به مشکلات هست . دقایقی رو به خودتان اختصاص دهید و فارغ از روزمرگی های این جهان ، فقط به نور شمع بنگرید .

باشد به ذهن خود فرصت آرامش و به روح خود زمانی برای آسایش دهیم . شاید این تاثیر شعله های شمع ، تاثیر خاطرات ماست در گذشته های دور ، که ما را تصلی میدهد .

این همان حس خوب است که گاه به دنبال آن میگردیم و شاید رسیدن به حسی خوب بسیار به ما نزدیک باشد . فقط باید شمعی روشن کنیم . به یاد داشته باشیم ، مشکلات همیشه بوده اند و همیشه خواهند بود . استفاده از لحظه حال برای زندگی ، یک اصل مهم و کاربردی یست.

مشکلات را برای مدتی به کناری بگذارید و زمانی از حال را به خودتان اختصاص بدهید . اینگونه زندگی روی خوب اش را به ما نشان خواهد داد.

1 نظر در “شمع در گذر زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *